Om
Carl Holst
Carl HolstCarl Holst tilbage på tinge
2. marts 2016 kl. 07.52
Torsdag er forhenværende forsvarsminister Carl Holst tilbage på Christiansborg efter en periode med orlov fra Folketinget.
Hans orlov blev indledt efter 40 af 41 medlemmer af Syddanmarks regionsråd meldte ham til politiet grundet en mistanke om uretmæssig brug af en regionsansat medarbejder i valgkampen.
I forbindelse med sin tilbagevenden til tinge udtaler Holst til JydskeVestkysten:
”Det var mit håb, at politiundersøgelsen på nuværende tidspunkt ville være afsluttet, men det er der desværre ikke umiddelbart udsigt til.”
Han forklarede i samme omgang, at pausen er blevet brugt til at få ro omkring familien og ham selv.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet















