Danwatch vinder udviklingspris

5. juni 2023 kl. 16.27
Det undersøgende netmedie Danwatch har vundet Nairobi-prisen 2023.
Det skriver Nairobi-klubben, der et fagligt forum for medie- og fagfolk, som arbejder med formidling af udviklingsstof, i en pressemeddelelse.
”Danwatch leverer information og analyse til borgere og folkevalgte og kan dermed bidrage til den forståelse, vi møder verden med. En nødvendig bro til en mere sikker, forudsigelig og overskuelig verden. Et stærkt journalistisk fokus i det særlige krydsfelt mellem udviklings-, udenrigs- og erhvervsjournalistik,” sagde klubbens formand Bjørn Førde til prisoverrækkelsen 31. maj 2023.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Frivillige presses ud, når kulturlivet bliver mere professionelt. Det gør kulturen mindre levende
- Ordfører advarer mod kollegaernes dyrkelse af kristendom



















