Nikolaj Hübbe
Amy WatsonDet Kongelige Teater har fundet Nikolaj Hübbes afløser som balletmester

Det Kongelige Teater har fundet sig en ny balletchef.
Tidligere balletchef, Nikolaj Hübbe, meddelte nemlig 24. oktober, at han valgte at stoppe.
Men stillingen nåede ikke at være ledig længe. Et enig bestyrelse har nu fundet en arvetager til rollen som balletchef.
Det bliver balletinstruktør og tidligere solodanser Amy Watson, afslører det danske teater i en pressemeddelelse.
"Jeg er beæret over at få lov til at stå i spidsen for Den Kongelige Ballet. For mig var adgangsbilletten til ballettens fantastiske verden Bournonville, og derfor er det med en hel særlig stolthed, at jeg overtager ansvaret for at holde denne tradition levende hos dansere og publikum," udtaler hun i pressemeddelelsen.
I samme ombæring takker hun den tidligere balletchef Nikolaj Hübbe for de mange årssamarbejde og for at efterlade et "exceptionelt talentfuldt og internationalt kompagni".
Amy Watson startede med at undervise Den Kongelige Ballet i 2016, og indtil hun pensionerede som danser, har hun assisterede på ballettens produktioner.
Den nye balletchef er ridder af første grad af Dannebrogordenen.
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel


















