Efter periode med tumult, drama og kaos kæmper to unge borgmesterkandidater nu om at erobre magten i Glostrup

Året er 2009, og SF har fået et fremragende kommunalvalg. Især i Glostrup har Villy Søvndal-effekten for alvor sat sine aftryk. Hele fire SF’ere er blevet valgt ind, og sammen med Socialdemokratiets seks medlemmer danner de et spinkelt flertal i det 19 mand store byråd.
Men en SF’er – valgt på fjerde mandat med bare 94 personlige stemmer – føler sig overset, glemt og trådt på. Og ud af det blå vælger hun at støtte de blå.
Sådan ender 80 års socialdemokratisk styre i Glostrup.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Cathrine Widunok Wichmand37 årI dag
Partner, Podland, blogger, fhv. radiovært, P3

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
















