Pernille Holbøll har sagt op som chefredaktør på Ekstra Bladet.
Det skriver hun på twitter.
"Jeg har valgt at sige op som chefredaktør på Ekstra Bladet. De sidste par år har været virkelig spændende, og jeg kommer til at savne alle de meget dygtige folk på Ekstra Bladet," oplyser hun i opslaget.
Holbøll har været ansat som ledende chefredaktør på Ekstra Bladet siden december 2019. Nu oplyser JP/Politikens Hus i en pressemeddelelse at hun er blevet ansat som i en nyoprettet stilling som seniordirektør med ansvar for branding og medier i milliardvirksomheden Better Collective, der beskæftiger sig med sportsbetting.
Hun uddyber beslutningen om at sige op i pressemeddelelsen: "Jeg er stolt af de journalistiske resultater, jeg som chefredaktør - og i en periode som konstitueret ansvarshavende - sammen med Kristoffer Eriksen og hele Ekstra Bladet opnåede. Nu er der en ny ansvarshavende chefredaktør og en ny strategi, og den skal de have lov til at arbejde med i fred."
Pernille Holbøll er i øjeblikket på barsel, men oplyser på twitter, at hun efter sin barsel begynder i sin nye stilling i foråret 2022.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Elsebeth Gerner: Kultur skal spille en central rolle i fremtidens velfærdspolitik



















