Holstein: Lars Løkke risikerer at skyde sig selv i foden ved at pege på Troels Lund

Lars Løkke Rasmussen (M) bakker ikke længere op om Mette Frederiksen som kongelig undersøger. Nu skal Venstres formand, Troels Lund Poulsen, lede forhandlingerne om en ny regering.
Men han risikerer "at skyde sig selv i foden," vurderer Altingets politiske kommentator, Erik Holstein.
"Hvis Troels Lund Poulsen også må give op, kommer Løkke til at vende tilbage til Mette Frederiksen i svækket udgave. For så er det skåret ud i pap, at Løkke ikke har noget alternativ," siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Han har ejet Altinget gennem 26 års vild medieudvikling: ”Jeg skylder Villy Søvndal evig tak”
- Midt i hemmelige forhandlinger støtter Enhedslisten nu medie-forslag fra Moderaterne
- Frivillige presses ud, når kulturlivet bliver mere professionelt. Det gør kulturen mindre levende
- Ordfører advarer mod kollegaernes dyrkelse af kristendom



















