Del af imampakke har næsten ingen effekt: Én forening har fået afslag på lokaleleje

20. oktober 2020 kl. 04.00
Vi skal kunne være sikre på, at der ikke er antidemokratiske foreninger, som får tilskud eller låner lokaler via folkeoplysningsloven.
Joy Mogensen (S)
Kirke- og kulturminister
Godt fire år efter at et flertal på Christiansborg ville slå ned på hadprædikanter og antidemokratiske foreninger, står det efterhånden mere og mere klart, at effekten af flere elementer i den såkaldte imampakke har været beskeden.
Senest viser en ny evaluering, at en lovændring, som skulle sætte en stopper for tilskud og lokaleleje til antidemokratiske foreninger, stort set ikke har været brugt.
Helt præcist har ingen kommuner brugt loven til at fratage foreninger deres tilskud, mens én forening har fået afslag på at leje et lokale, siden de nye regler trådte i kraft ved årsskiftet i 2017.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”












