Partier vil have Folketinget til at finde advokatfirma til granskning af våbensag

Folketingets granskningsudvalg bør stå for at finde de advokater, som skal gennemføre undersøgelsen af den såkaldte våbensag, hvor daværende forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen og hans ministerium i januar i år gav Folketinget urigtige oplysninger i forbindelse med et milliardindkøb af israelske våben til det danske forsvar.
Samtidig bør det være granskningsudvalget - og ikke Forsvarsministeriet - som advokaterne undervejs i arbejdet kan spørge om hjælp til eksempelvis at finde dokumenter og andet, der kan være relevant i undersøgelsen af sagen.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Læs også
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Frivillige presses ud, når kulturlivet bliver mere professionelt. Det gør kulturen mindre levende



















