Efter halvandet år som pressechef i Fagbevægelsens Hovedorganisation stopper Jakob Elkjær nu i stillingen.
Det skriver han i et opslag på LinkedIn.
Ifølge Jakob Elkjær bliver stillingen som pressechef nedlagt, da organisationen har sammenlagt kampagne- og organiseringsteamet for at opnå bedre sammenhæng mellem kampagnearbejde, overenskomst-indsatsen og organiseringsarbejdet. Det betyder, at det selvstændige presseteam nedlægges.
"Jeg har været meget glad for det gode samarbejde med konsulenter, kommunikationsfolk, tillidsfolk og ledere i FH. Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med mennesker, der har gjort mig klogere hver dag, og som har været lydhøre for at lave presse- og kommunikationsarbejde på nye måder," skriver Jakob Elkjær i opslaget.
Jakob Elkjær har en lang erfaring fra flere danske medier, hvor han har arbejdet hos både Politiken, Dagbladet Information og Fagbladet Journalisten, ligesom han blandt andet har været pressechef for overborgmesteren i Københavns Kommune.
Omtalte personer
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
















