Udvalg på vej: Internetgiganter skal betale for dansk indhold

26. januar 2017 kl. 05.00
YouTube, Google og Netflix tjener gode penge på at have dansk indhold liggende på deres tjenester, men de store udenlandske virksomheder er ikke med til at finansiere det indhold, de baserer deres forretning på.
Det er en af fremtidens største udfordringer for den danske medie- og kulturindustri, og nu vil politikerne løse den.
Kulturministeriet er på vej med et nyt ekspertudvalg, der skal kigge nærmere på den fremtidige finansiering af danskproduceret digitalt indhold, hvad enten det gælder film, tv, musik eller redaktionelt stof.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Frivillige presses ud, når kulturlivet bliver mere professionelt. Det gør kulturen mindre levende
- Ordfører advarer mod kollegaernes dyrkelse af kristendom



















