Arbejdsmedicinere svigter syge klinikassistenter

3. december 2007 kl. 09.35
Af Ulla DanielsenDet har virket som om arbejdsmedicinerne har villet modgå en udredning af kviksølvets skadevirkninger, blandt andet ved at forsøge at skabe tvivl om eksistensen af et problem og om HK's troværdighed.
Rapport om kviksølvsagen
Fagforeningen HK
I en ny rapport kritiserer fagforbundet HK en del af landets arbejdsmedicinere for at svigte en saglig belysning af kviksølvsagen. Den handler om, hvorvidt 1.747 klinikassistenter er blevet skadet af et giftigt arbejdsliv.
Kviksølvsagen blev i 2005 rejst af DR TV.
Der verserer lignende sager i Norge og Sverige, og ifølge HK er BBC ved at undersøge, om der også i Storbritannien findes klinikassistenter med symptomer på at være påvirket af kviksølv.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Sjældent har politikerne haft så klart mandat til at løfte havmiljøet















