Naturfonden køber skov på Falster

Den Danske Naturfond har købt, hvad de selv kalder et vigtigt naturareal ved Bøtø på Falster. Området er 153 hektar og er i dag primært dækket af tætvoksende gran. Men det er fondens plan, at granplantagerne skal erstattes af lysere skov med helt åbne områder. Fonden må samlet slippe 15 millioner for området inklusiv en omfattende naturgenopretning.
Med købet håber fonden at sikre bedre vilkår for blandt andet havørnen, men også arter som den rødtoppede fuglekonge, sortstrubet bynkefugl samt en række flagermus og sommerfugle bliver tilgodeset.
”Området ved Bøtø er unikt. På grund af den sydlige placering og det tørre klima findes der her nogle arter, som ikke ses mange andre steder i Danmark. Samtidig er området en vigtig første landingsplads for mange af de fugle og andre arter, som hvert år kommer til landet enten på træk eller for at yngle,” siger formand for Den Danske Naturfond, Lauritz B. Holm-Nielsen, i en pressemeddelelse.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Syv aktører: Hvem skal tale på naturens vegne?
















