Så mange muskler har de grønne organisationer

Anne Justesen
Chef for medie- og forretningsanalyse
Per Bang Thomsen
Østersø- og Nordenkorrespondent, DR
Mange af landets grønne landbrugs-, klima- og miljøorganisationer har gennem de seneste ti år oplevet en markant medlemsfremgang. Og med flere medlemmer kommer også flere penge og flere ansatte.
Ifølge en opgørelse, som Altinget.dk har lavet på baggrund af de seneste tal fra organisationerne, har både de rendyrkede interesseorganisationer og erhvervsorganisationerne i dag mange muskler at spille med.
<script type="text/javascript" src="//ajax.googleapis.com/ajax/static/modules/gviz/1.0/chart.js"> {"dataSourceUrl":"//docs.google.com/a/altinget.dk/spreadsheet/tq?key=0Ag-_XaPcRR7EdGRTRXFsRUlXYVdmb2ZmYl80WGRjRGc&transpose=0&headers=1&range=A3%3AD27&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"title":"Titel p\u00e5 venstre lodret akse","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"fontSize":16},"title":"Diagramtitel","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":500},"annotations":{"domain":{"style":"line"}},"hAxis":{"title":"Titel p\u00e5 vandret akse","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"width":450,"height":371},"state":{},"view":{"columns":[0,{"label":"Ansatte","properties":{"role":"annotation"},"sourceColumn":1},{"label":"\u00c5rsv\u00e6rk","properties":{"role":"annotationText"},"sourceColumn":2},{"label":"Indt\u00e6gter (i mio. kr.)","properties":{"role":"annotationText"},"sourceColumn":3}]},"chartType":"Table","chartName":"Diagram3"} </script>Kilde: Oplyst af organisationerne i Altinget.dks rundspørge. Det har ikke været muligt at få alle tal oplyst (-). NB: Greenpeace og Vindmølleindustrien har ved ansatte oplyst antal fuldtidsansatte, mens årsværk inkluderer både fuldtidsansatte og deltidsansatte. *Indtægt for Økologisk Landsforening rettet fra 193 millioner til 46,4 millioner 1.november 8.30. Altinget.dk beklager fejlen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”
- EU-Kommissionen udskyder længe ventet reform af kemikalielovgivningen














