Skuffelse over EU-hormonudspil

BRUXELLES: Mens EU-Kommissionen udnævner sig selv som ”pionerer” udi reguleringen af skadelig kemi for at være de første til at sætte kriterier for definitionen af hormonforstyrrende stoffer ind i lovgivning, vælter kritikken ned over et sæt længe ventede retningslinjer på området.
Forslagene blev fremlagt i Bruxelles onsdag med over to års forsinkelse. De opstiller kriterier for, hvordan hormonforstyrrende stoffer kan identificeres i ukrudtsmidler og såkaldte biocider, der er stoffer til bekæmpelse af skadedyr, bakterier og lignende.
Kommissionen tager i sine nye kriterier udgangspunkt i en definition fra Verdenssundhedsorganisationen, WHO, der tilbage i 2002 udpegede et stof som hormonforstyrrende, hvis det ændrer måden, hormonsystemet fungerer på, og dermed forårsager skadelige effekter.
Indsigt
Jacob Christian Nielsen53 årI dag
Direktør, Danske Maskinstationer og Entreprenører
Jørn Henrik Levy Rasmussen54 årI dag
Salgsdirektør, Palantir Technologies (USA), fhv. international direktør, Senior Vice President, Terma
Peter Kjeldsen69 årI dag
Lektor Emeritus, Institut for Miljø- og Ressourceteknologi, DTU Sustain
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















