
22. januar 2025 kl. 14.28
Dyrenes Beskyttelse henter Andreas Hjørnholm ind som ny chef for public affairs.
Ansættelsen sker som led i organisationens ambition om at styrke det politiske arbejde for bedre dyrevelfærd i Danmark og EU samt sætte dyrevelfærd på dagsordenen i FN, skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.
"Med Andreas på holdet styrker vi vores indsats for at sikre, at dyrenes velfærd ikke bliver en parentes i de politiske beslutninger," udtaler Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Miljø fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Steen Piper80 årI dag
Grundlægger og forlægger, Forlaget Hovedland, Gjern (1984-)
Lone Hjorth Mikkelsen47 årI dag
Seniorrådgiver for kemikalier og cirkulær økonomi, Rådet for Grøn Omstilling (tidl. Det Økologiske Råd)
Guðrun Rógvadóttir57 årI dag
Adm. direktør, medstifter og medejer af Guðrun & Guðrun
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling














