Bliv abonnent
Annonce

Flere muslimer blandt misbrugerne

Misbrugere med anden etnisk baggrund end dansk er blevet tydeligere i gadebilledet. Ny behandlingsform tager fat i problemet.
Misbrugere med anden etnisk baggrund end dansk er blevet tydeligere i gadebilledet. Ny behandlingsform tager fat i problemet.Foto: www.colourbox.com
28. januar 2009 kl. 19.58

Går man en tur ned ad Istedgade på Vesterbro i København, kan man se det med egne øjne: At mange af misbrugerne har en anden etnisk baggrund end dansk.

Og netop alkohol- pille- og stofmisbrug er ifølge konsulentvirksomheden PAK Addiction Treatment et stigende problem blandt landets muslimer.

"Det er så absolut et problem, som bliver større og større, siger Barbar Siddiqi fra PAK Addiction Treatment, der er det første private initiativ, der tilbyder oplysning, rådgivning og behandling med speciale i muslimer og etniske minoriteter.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026