VKO fik mest presse sommeren over
Den politiske sommer har været præget af VKO-flertallets artikler i aviserne.
Siden folkestyret officielt gik på sommerferie, har der stået enten V, K, eller DF efter tre ud af fire folketingspolitikere i aviserne. Det viser en opgørelse over de danske folketingsmedlemmers citater og omtale i 42 regionale og landsdækkende aviser foretaget på artikelbasen Infomedia af LOs Ugebrev A4 i perioden 12. juni til 1. august.
De borgerlige politikeres dominans i sommeraviserne betyder, at vælgerne i mindre grad har forholdt sig til den stigende arbejdsløshed, uligheden i sygehusvæsnet eller andre vigtige dagsordner for oppositionen.
I stedet har samtaleemnerne været tørklæder i hjemmeværnet og forbud mod kamphunde og andre emner, der er ufarlige for regeringen, og hvor især Dansk Folkeparti er på hjemmebane, pointerer politiske eksperter.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- De kom chokerede i Folketinget for fire år siden: "Nogle af dem, der har været her længe, er blevet dovne"
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik

Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet

Nogen må undersøge, hvad der stjæler socialrådgivernes tid i anbringelsessager

Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene

Anbragte børn har været udsat for et systematisk politisk svigt i flere år

Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang




















