Børneulykkesfonden udpeger 35-årige Michael Olesen som ny ambassadør for initiativet Legeheltene. Han er professionel danser og har siden 2007 været danser på TV2-programmet ’’Vild Med Dans’’.
Det skriver Børneulykkesfonden i en pressemeddelelse.
Initiativet Legeheltene arbejder for at skabe aktiv leg og bevægelse for de cirka 60.000 børn i alderen 1-14 år, der hvert år indlægges på et hospital i Danmark.
"Legeheltenes arbejde er med til at sprede så meget aktiv leg, smil og god energi til alle de børn, som i hverdagen er indlagt og kæmper for at blive raske. Deres arbejde giver så meget mening og gør så stor en forskel for børnene, at jeg var ikke et sekund i tvivl om at ville støtte op," siger Michael Olesen ifølge pressemeddelelsen fra Børneulykkesfonden.
Michael Olesen arbejder som civilingeniør hos MT Højgaard, hvor han har været ansat siden 2010. Han er uddannet civilingeniør i ledelse og projektbyggeri fra DTU i 2009.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- De kom chokerede i Folketinget for fire år siden: "Nogle af dem, der har været her længe, er blevet dovne"
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser
- Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene



















