Heunicke udskyder nye mål for nedbringelse af tvang i psykiatrien

19. november 2020 kl. 03.00
Der ligger jo allerede en beslutning om at reducere tvang, så der er ingen grund til at vente
Mads Engholm
Landsformand, Bedre Psykiatri
Der kommer ikke nye mål for nedbringelse af tvang i psykiatrien, når de nuværende udløber. Det slår sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) fast i et svar til psykiatriordfører Trine Torp (SF).
Nye målsætninger skal i stedet indgå som en del af den tiårsplan for psykiatrien, som regeringen har planer om at fremlægge.
Udskydelsen skyldes travlhed på grund af coronakrisen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Social fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre


























