9. september 2014 kl. 08.14
Det bliver socialdemokraternes ligestillingsordfører, Rasmus Horn Langhoff, der overtager posten som formand for Transportudvalget efter Benny Engelbrecht, der tidligere på måneden blev ny skatteminister.
Det skriver Rasmus Horn Langhoff på Twitter:
Er udpeget som ny formand for Folketingets transportudvalg. Sikke et drømmejob, jeg nu skal i gang med. Tak! #dkpol pic.twitter.com/5FmNsZgfLl
— Rasmus Horn Langhoff (@rasmushorn) September 9, 2014
Rasmus Horn Langhoff blev valgt til Folketinget i 2011. Han har siden da været ligestillingsordfører, og fra 2013 har han været medlem af Transportudvalget.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre


























