Bliv abonnent
Annonce

Jobcentre dropper effektivt redskab trods markante resultater

Kommunerne bør tænke mere langsigtet i beskæftigelsesindsatsen, lyder det fra Socialrådgiverforeningen på baggrund af en ny analyse fra Cabi.
Kommunerne bør tænke mere langsigtet i beskæftigelsesindsatsen, lyder det fra Socialrådgiverforeningen på baggrund af en ny analyse fra Cabi.Foto: Colourbox

Når kommuner skal hjælpe kontanthjælpsmodtagere med nedsat arbejdsevne i job, lader de ofte et af de mest effektive redskaber blive i skuffen. 

Fra 2011 til 2018 er brugen af den såkaldte 'revalideringsordning' nemlig faldet med hele 62 procent, viser en ny analyse fra Cabi (Center for aktiv beskæftigelsesindsats, red.).

Det sker, selvom beskæftigelseseffekten er god. Faktisk så god, at Cabi direkte opfordrer kommunerne til at genoverveje deres praksis på området.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026