Partier overvejer at placere karantæneramte hjemløse på tomme hoteller

17. marts 2020 kl. 14.59
Jeg har en klokkeklar forventning om, at ministeren inden for nærmeste fremtid tager kontakt til os og fortæller os, at hun har kigget på udfordringerne og fortæller os, hvordan man kan løse det.
Karina Adsbøl
Socialordfører, Dansk Folkeparti
Hvis hjemløse udviser tegn på at være smittet med covid-19 og derfor bør isolere sig fra at smitte andre, vil det være oplagt at placere dem på tomme hoteller eller i tomme lokaler på skoler eller i børnehaver.
Sådan lyder et forslag fra Dansk Folkeparti, der vil se på muligheden, hvis behovet opstår.
"Hvis der mangler steder til hjemløse eller andre, så kan man bruge hotelbranchens kapacitet. Der er jo ikke booket, så der kan man godt hjælpe på den måde og tage nogle initiativer her," siger partiets socialordfører Karina Adsbøl.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- De kom chokerede i Folketinget for fire år siden: "Nogle af dem, der har været her længe, er blevet dovne"
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser
- Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene

















