Lokalpolitiker idømt 14 dages fængsel for chikane
Retten i Sønderborg har idømt byrådsmedlem i Haderslev Mogens Rerup til 14 dages betinget fængsel for offentlig udhængning af ansatte i kommunen.
Det skriver Danske Kommuner.
Haderslev Kommune anmeldte i februar Mogens Rerup for chikane mod fire chefer og en almindelig ansat i kommunen, mens han var bisidder i sociale sager.
Nu er hammeren faldet. Retten i Sønderborg vurderer, at Mogens Rerups udtalelser er omfattet af straffelovens paragraf 119.
"Stærkt nedsættende beskeder og udokumenterede påstande. Samlet set er det chikane," lød det fra dommeren ifølge JydskeVesktkysten.
Det gælder chikanerende udtalelser, hvor Mogens Rerup skulle have kaldt de fem ansatte ting såsom "et gennemført ondskabsfuldt og modbydeligt menneske."
Mogens Rerup skal betale sagens omkostninger og skal afsone fængsel, hvis han igen chikanerer. Dommen betyder desuden, at han er uvalgbar i tre år.
Dommen har dog ikke betydning for hans rolle i byrådet i det nye år, da han ikke opnåede genvalg i Haderslev Kommune ved kommunalvalget.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre

























