Vermunds sidste soldat på Christiansborg vil ikke være hendes kronprins: "Det er et lortejob"

"Jeg tror, at Pernille Vermund er vild med mig," siger partifællen Kim Edberg Andersen uden at fortrække en mine.
Men han tror alligevel ikke, det er årsagen til, at hun nu igen er glad for rollen som partiformand for Nye Borgerlige, tilføjer politikeren.
"Jeg sagde til Pernille efter valget, at hun skulle rydde sit skrivebord og fokusere på de politiske områder, som hun brænder for."
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Social fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
























