Bliv abonnent
Annonce
Om  
Morten Ørsted-Rasmussen
Anne Kaltoft

Hjerteforeningen finder ny direktør

Med knap 11 års erfaring i Hjerteforeningen, er Morten Ørsted-Rasmussen valgt til administrerende direktør.
Med knap 11 års erfaring i Hjerteforeningen, er Morten Ørsted-Rasmussen valgt til administrerende direktør.Foto: Morten Svane/Hjerteforeningen
25. november 2025 kl. 10.37

"Jeg ser frem til at styrke hjertesundheden."

Sådan lyder det fra Morten Ørsted-Rasmussen, der er ny administrerende direktør i Hjerteforeningen.

Det oplyser foreningen i en pressemeddelelse.

Den kommende administrerende direktør har arbejdet i Hjerteforeningen i knap 11 år. Han har tidligere haft ledende stillinger i både kommunalt og regionalt regi.

"Hjertesundheden i Danmark er udfordret, og ressourcerne i sundhedsvæsenet er under pres, så vi vil engagere Danmark i kampen for en hjertesund fremtid. Vi vil skabe et samfund med de bedste rammer for at leve hjertesundt og gøre hjertesundhed til en fælles sag. Og så vil vi inspirere flere til at leve hjertesundt," siger Morten Ørsted-Rasmussen.

Den nuværende administrerende direktør, Anne Kaltoft, fratræder sin stilling 1. januar, hvor Morten Ørsted-Rasmussen tiltræder. 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026