Ny prognose: Brug for at uddanne langt flere almenmedicinere

Hvis man skal undgå akut lægemangel fremover, er der behov for at øge antallet af uddannelsesforløb i almen medicin fra 350 forløb årligt til 400 årligt i perioden fra 2022 til 2027.
Det er konklusionen i en ny analyse fra Praktiserende Lægers Organisation (PLO).
PLO har beregnet, at der i 2030 vil være behov for 5.000 praktiserende læger, hvor der i 2019 var 3.365. Dette behov hænger sammen med, at mange praktiserende læger nærmer sig pensionsalderen, at befolkningens gennemsnitsalder stiger, samt en forventning om, at der i de kommende år vil flyttes opgaver fra sygehuse og over til almen praksis. PLO foreslår derfor at øge antallet af dimensionerede hoveduddannelsesforløb, ellers vil manglen på praktiserende læger forsætte fremover.
Kritik af Sundhedsstyrelsens prognose
PLO har udarbejdet en opdateret udgave af prognosen for antallet af almenmedicinere frem til 2035. Det skyldes, at Sundhedsstyrelsens prognose ifølge PLO generelt vurderer antallet af praktiserende læger for højt, ligesom den har svært ved at forudsige antallet af praktiserende læger fremover.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost





















