Lastbiler skal levere varer om natten
Godstransporten skal foregå om natten, så der bliver mere plads i trafikken om dagen. Regeringen vil ændre de regler, der forbyder aflæsning af varer i nattetimerne. "En lastbil om natten skaber plads i trafikken om dagen" er tanken bag regeringens nye udspil.Hensynet til miljøet er vigtigt, for jeg skal jo som transportminister forsøge at få reduceret CO2-udslippet. Men det helt afgørende for mig er, at trængslen bliver håndteret, så trafikken bliver bredt mere ud i løbet af døgnet. Der er ingen idé i at klumpe alt sammen på de samme tidspunkter.
Hans Christian Schmidt (V)
Transportminister
Transportminister Hans Christian Schmidt (V) er utilfreds med de gældende regler på området. I dag må aflæsning af gods ikke finde sted mellem kl. 22.00 og 06.00 i bykommunerne på grund af generende støj.
"Helt grundlæggende kan jeg ikke forstå Københavns, Århus' og Odenses spærretider for, hvornår gods må komme ind i byerne. Jeg har en meget nem filosofi: En lastbil om natten betyder en lastbil mindre om dagen, og det drejer det hele sig om," siger Hans Christian Schmidt til Politiken.
Regeringen peger på, at trængsel og forurening på vejene i dagtimerne vil blive mindsket. En bedre planlægning af trafikken er vigtig for at undgå flaskehalse.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Et "uretfærdigt krejlertilbud", rasede Dragsted før valget. Nu klapper røde partier i om Mærsks skattefordele















