Margrethe Vestager
Lars Løkke RasmussenLøkke taler ved stor Vestager-reception
Den 13. april fylder Danmarks konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, 50 år, og det markerer Radikale Venstre med en stort anlagt reception på Christiansborg.
Receptionen finder sted en uge i forvejen, nemlig fredag 6. april kl. 14-16.
Programmet ser sådan ud:
Kl. 14.05 - 14.15 Landsformand Svend Thorhauge byder velkommen og holder tale
Kl. 14.25 - 14.35 Politisk leder Morten Østergaard holder tale
Kl. 14.45 - 14.55 Statsminister Lars Løkke Rasmussen holder tale
Kl. 15.05 - 15.15 Gruppenæstformand Sofie Carsten Nielsen holder tale
Kl. 15.25 - 15.35 Konkurrencekommissær Margrethe Vestager holder tale
I indbydelsen oplyser Radikale om Margrethe Vestagers langvarige karriere i partiet:
"Margrethe Vestager har siden sin studietid været en del af Radikale Venstre. Allerede inden hendes praktikophold hos partiet i Europa-Parlamentet var hun medlem af hovedbestyrelsen, og i en alder af 25 år blev hun landsformand for Radikale Venstre – den yngste, partiet har haft. Fem år senere blev hun den hidtil yngste minister, da hun blev udnævnt til undervisnings- og kirkeminister i Poul Nyrups regering i 1998.
I 2007 overtog Margrethe pladsen som politisk leder i Radikale Venstre efter Marianne Jelved. Ovenpå et flot valgresultat fire år senere kunne Radikale med Vestager i spidsen træde ind i S-R-SF-regeringen.
I 2014 gav Margrethe depechen videre til Morten Østergaard for selv at fortsætte sit politiske virke på den europæiske scene som EU’s konkurrencekommissær."
Omtalte personer
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Et "uretfærdigt krejlertilbud", rasede Dragsted før valget. Nu klapper røde partier i om Mærsks skattefordele

















