Louise Münter
Simon Mehl AugustesenMærsk nedlægger presseenhed
Som led i en ny struktur nedlægger Mærsk sin presseenhed. Det skriver Maersk Group, ifølge MediaWatch, i en pressemeddelelse.
Kommunikationsmedarbejdere, der har hidtil har arbejdet for gruppen, kommer fremover ind under to nyskabte forretningsområder 'transport' og 'energi'.
Den hidtidige Head of Media & Stakeholder Relations Louise Münter skal over i Maersk Energy Division i en funktion som Head of Corporate Communication.
Simon Augustesen, der har været Head of Media Relations, skal over i Maersk Transport and Logistics Division, hvor han skal fungere som kontakt i grupperelaterede spørgsmål.
Concepción Boo Arias skal ligeledes til Maersk Transport and Logistics Division og vil fortsat være medieansvarlig for Latinamerika og Indien.
Lena Stennicke, der er ansvarlig for Afrika, forlader Mærsk helt i slutningen af november og bliver Global Media Relations Manager for ISS.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne

















