FTF's formand Bente Sorgenfrey er tirsdag blevet valgt som formand for sammenslutningen af den nordiske fagbevægelse, NFS.
"Jeg vil sammen med mine nordiske kolleger arbejde for at sikre de nordiske aftalemodeller, som bidrager til velfungerende nordiske samfund og arbejdsmarkeder", siger Bente Sorgenfrey i en pressemeddelelse.
NFS er sammenslutningen af de nordiske hovedorganisationer, som foruden danske FTF, tæller LO-organisationer, Tjenestemands- og Akademikerorganisationer fra hele Norden. I alt repræsenterer NFS næsten ni millioner lønmodtagere på nordisk plan og har i alt 16 medlemsorganisationer.
Bente Sorgenfrey overtager formandsposten for den nordiske fagbevægelse samtidig med, at Danmark indtager formandsposten i Nordisk Ministerråd 1. januar 2015.
FTF er hovedorganisation for 450.000 offentligt og privat ansatte.
Omtalte personer
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Et "uretfærdigt krejlertilbud", rasede Dragsted før valget. Nu klapper røde partier i om Mærsks skattefordele

















