
9. oktober 2025 kl. 17.05
Yvan Pedersen er per 1. oktober skiftet fra afdelingschef til kommitteret i Rigsrevisionen. Det fremgår af Rigsrevisionens hjemmeside.
Rigsrevisionen har for nyligt søgt en ny afdelingschef, som skal stå i spidsen for "en række kontorer i vores afdeling for revision af offentlige regnskaber."
Kontorerne har ansvaret for revision af en del af ministerierne og en række offentlige virksomheder, som er helt eller delvist finansieret af staten - eksempelvis DSB, Naviair og Metroselskabet. Det drejer sig om kontor 5., 6., 9., 10. og 13.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Transport fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Vismænd støtter håndsrækning til pressede billister. Men er "skeptiske" over for billigere benzin
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne


















