Regeringen udvider kampen mod lærernes overenskomster

Det skal være slut med, at hver en arbejdstime skal puttes i hver sin lille firkantede kasse.
Bjarne Corydon (S)
Finansminister
Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at finansminister Bjarne Corydon (S) og børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) ved en fejl havde fået gamle noter med, da de mandag skulle forholde sig til overenskomstforhandlingerne for lærerne på landets ungdoms- og voksenuddannelser.
Ifølge de to ministre er de nuværende arbejdstidsregler både ufleksible og gammeldags, og at de er årsagen til, at mange elever aldrig bliver gode nok til at læse, skrive eller regne. Derfor bliver man nødt til at skrotte aftalerne og få lærerne til at undervise mere.
Samme budskab turnerede de rundt med for få uger siden, da regeringens udspil til en folkeskolereform blev præsenteret. Her blev der også sat lighedstegn mellem folkeskolelærernes arbejdstidsaftaler og elevernes ringe kundskaber. Og kun ved at øge antallet af lærer-elev-timer vil man kunne styrke undervisningen og skabe den "bedst uddannede generation i danmarkshistorien", som er regerings mål.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















