Minister åbner for fordeling af tosprogede gymnasieelever

9. december 2016 kl. 04.00
Efter at have afvist at udarbejde nye regler for fordelingen af gymnasieelever allerede fra næste år kommer undervisningsminister Merete Riisager (LA) nu pressede ghettogymnasier i møde på en anden måde, så de alligevel får mulighed for at sikre en bedre fordeling af eleverne.
På baggrund af sagen om elevfordeling på Langkær Gymnasium i Aarhus benytter undervisningsminister Merete Riisager nu sin mulighed for at give fordelingsudvalget, som gymnasiet er omfattet af, midlertidig dispensation fra optagelsesbekendtgørelsens fordelingsregler.
Det betyder - at man på gymnasier med akutte udfordringer med eksempelvis store andele af tosprogede elever - får mulighed for at fastlægge lokale fordelingsregler.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















