Socialdemokraterne vil bremse friskolernes succes

Friskoler skal tegne et alternativ til folkeskolen, og derfor skal det ikke vær sådan, at man med friskole-loven i hånden blot opretholder den eksisterende folkeskole.
Christine Antorini
Uddannelsesordfører for Socialdemokraterne
Elevboom i friskolerne:
Antal elever i skoleåret 2006/2007:
I folkeskolen: 593.959 elever (stigning på 3,6 procent ift. 2001/2002)
I alle frie grundskoler: 92.090 elever (stigning på 15,0 procent ift. 2001/2002)
Andelen af elever i de frie grundskoler i forhold til folkeskolen er steget fra 12,2 procent i 2001/2202 til 13,3 procent i 2006/2007.
Friskolerne vader i succes. I de seneste seks år er elevtallet steget med 15 procent, mens folkeskolen kun har oplevet en stigning på godt tre procent.
Og ifølge formanden for Dansk Friskoleforening, Ebbe Lilliendal, skyldes fremgangen flere ting.
"Stigningen skyldes for det første lukkede folkeskoler, der er blevet til friskoler, og for det andet er det et udtryk for den massive kritik af folkeskolen. Der har ikke været sagt meget positivt om folkeskolen, og det er også medvirkende til, at forældrene overvejer, om folkeskolen er det rette for deres børn," siger Ebbe Lilliendal.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Lærer, højskoleforstander og pædagog: Sådan vil de nye folketingsmedlemmer bruge deres erfaring






















