
Stifterne af organisationen Red Synet, Gøril og Jannik Boberg-Ans, vinder Lægeforeningens Ærespris 2023.
Det oplyser Lægeforeningen i en pressemeddelelse.
Ægteparret Boberg-Ans er begge speciallæger i øjensygdomme og har igennem 20 år rejst til forskellige udviklingslande for at give mennesker med sygdommen grå stær synet tilbage.
"Det er en inspiration, at Gøril og Jannik vælger at bruge ferier på at rejse til verdens fjerneste afkroge og operere fattige patienter ramt af grå stær. Det er et meget konkret eksempel på, hvordan enkelte læger kan gøre en stor forskel i den ulighed i sundhed, som desværre er i verden,” fortæller Lægeforeningens formand, Camilla Noelle Rathcke.
Gøril og Jannik Boberg-Ans har igennem Red Synet hjulpet mere end 2.000 patienter. Med Lægeforeningens Ærespris følger 35.000 kroner.
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
















