SOS Børnebyerne har fået nyt bestyrelsesmedlem.
Maria Tarp, der er direktør for Invest in Denmark under Udenrigsministeriet, er blevet udpeget til at sidde i bestyrelsen fra årsskiftet.
Det oplyser SOS Børnebyerne i en pressemeddelelse.
Det kommende bestyrelsesmedlem medbringer en lang international karriere bag sig, hvor hun blandt andet har været udsendt til den danske ambassade i Afghanistan.
Derudover har Maria Torp været udsendt til den danske FN-mission i New York og været chef for Klima- og Energiministeriets internationale kontor. En erfaring, der ifølge Maria Torp vil gavne SOS Børnebyerne:
”I SOS Børnebyernes bestyrelse kan jeg bidrage med international erfaring med, hvad der rent praktisk kan lade sig gøre på jorden. Jeg har med egne øjne har set, hvor sårbare børn i kriseramte lande er, men jeg ved også, hvor stort potentiale de har i forhold til at løfte deres land ind i en lysere fremtid,” udtaler hun i meddelelsen og fortsætter:
”Det er et stort ansvar at få lagt på sine skuldre som et udsat barn, og er man dertil forældreløs, så er det en uretfærdig kamp. Jeg kan ikke komme på noget, der giver mere mening end af løfte og investere i børnene, de er vitterligt fremtiden uanset, hvilket land de bor i.”
Maria Torp er uddannet cand.scient.pol. ved Københavns Universitet og har tilmed tillægsuddannelser fra Columbia University, USA.
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl


















