Bliv abonnent
Annonce

Kvinfo præsenterer ny strategi: Vi har lyttet til de kritiske røster

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
9. marts 2018 kl. 02.00

Ligestillingsspørgsmålet skal gøres relevant og nærværende – også for mænd og i etniske minoritetsmiljøer.

Den adgang, som de sociale medier har givet til særligt politikere og debattører, tror jeg, har forværret ligestillingen. Vi ser kvindelige meningsdannere, der fravælger at deltage i debatter, fordi de ikke orker voldtægtstrusler og generelt skældsord rettet mod deres køn.

Henriette Laursen
Direktør i Kvinfo

Sådan lyder et af fokuspunkterne i Kvinfos nye strategi for 2018-2020, som i dag, torsdag, offentliggøres i forbindelse med kvindernes internationale kampdag.

”En af de bevægelser, vi foretager os, er, at vi skal gå fra et kvindefokus til et kønsfokus. Dermed ikke sagt, at vi har fokuseret for enøjet på kvindernes rettigheder før i tiden, for det har der været gode historiske grunde til,” siger direktør i Kvinfo Henriette Laursen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026