Sprog-gymnast skal styrke AIDS-Fondets lobbymuskel

Vi har ikke de dyreste møbler og bunker af frie midler. Men jeg synes egentlig, der er en god energi i, at vi skal kæmpe lidt for tingene.
Andreas Gylling Æbelø
Direktør, AIDS-Fondet
Det var en lidt modstræbende Andreas Gylling Æbelø, som i foråret gennemgik timelange seancer med test og personlighedsundersøgelser hos et rekrutteringsfirma. Han synes, der er et element af bullshit over konsulentgenerede personlighedsprofiler. Men han ville rigtig gerne være AIDS-Fondets direktør, så han lagde sin skepsis til side og eksekverede med sikker hånd.
“Og dele af testresultatet kom faktisk lidt bag på mig. Jeg bonede helt ud sprogligt, men det er måske ikke så overraskende. Det var mere, at jeg lå over middel i min talforståelse. Det var jeg ret lettet over,” siger Andreas Gylling Æbelø, der har en kandidat i retorik fra Københavns Universitet.
Ansættelsesudvalget var også begejstret. 8. maj overtog han direktørposten i en ngo, der sidste år omsatte for godt omkring 30 millioner kroner. Men selvom retorikeren faktisk bestod med glans i matematik, får medarbejdere og bestyrelse ikke en leder med forkærlighed for Excell-ark.
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund














