Om
Kirsten Brosbøl
Kim Mortensen
Kirsten Brosbøl
Kim MortensenTidligere S-minister bliver bestyrelsesleder for tænketank

9. april 2026 kl. 16.48
Den tidligere socialdemokratiske miljøminister Kirsten Brosbøl bliver ny bestyrelsesformand for Tænketanken Brundtland.
Det skriver tænketanken i en pressemeddelelse.
"Danmark har et helt særligt potentiale for at sikre, at forsyningsklyngen bidrager til den grønne omstilling, Europas uafhængighed og en retfærdig udvikling. Det potentiale, vil jeg bidrage til at forløse," siger Kirsten Brosbøl.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Læs også
Indsigt

Om Line Vaaben
Journalister får pris for projekt om surrogatmødre i Mexico og USA
Om Jonas Vejsager Nøddekær
Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp er ny formand for Institut for Menneskerettigheder
Om Anders Ladekarl
Røde Kors' generalsekretær takker af efter 19 år: "Det har været mit livs privilegium"

Mette Thiesen spørger Morten BødskovHar den nuværende håndtering af migration i EU svækket medlemslandenes kontrol med egne grænser?
Mikkel Bjørn spørger Morten BødskovSkal Danmark give statsborgerskab til syriske kurdere?Besvaret
Udvalget spørger Peter HummelgaardHvilke initiativer er aftalt eller vedtaget under SVM-regeringen?
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Mette Frederiksen har aldrig stået udlændingepolitisk stærkere i EU og svagere i Danmark
- 5 A'er: Jeg er i den syvende himmel over Politiken-redaktørs magtpræstation
- Regeringspartier stemmer vidt forskelligt om nye hjemsendelsesregler i EU. "Helt til grin," mener de blå
- Regeringen ansætter særlige rådgivere: Se de nye navne her
- Youtuber: Udenrigsministeriet ignorerede mig, da en fremmed stat inviterede mig på propagandarejse

















