"Katastrofalt hvis EU-landene får GMO-valg"

De ikke-genmodificerede landbrug vil kun overleve, hvis de får støtte fra politisk side.
Marc Van Montagu
Professor emeritus
Uddannelse:
Baron Marc Van Montagu har en ph.d. i organisk kemi/biokemi og en bachelor i kemi fra universitetet i Ghent, Belgien.
Nuværende stillinger:
Professor emeritus fra Institut for Plantebioteknologi for Udviklingslande (IPBO), Universitetet i Ghent, afdelingen for Molekylær Genetic, Belgien.
Præsident for Det Europæiske Bioteknologiske Forbund (EFB), Barcelona.
Præsident for Offentlig Research og Reguleringsinitiativ (PRRI), Belgien.
Hvilke fordele ser du ved GM-landbrug i EU?
Europæiske institutter er de førende indenfor grundforskning på området, og det ville landbruget kunne få gavn af. Her ville GMO være perfekt. I dag er reguleringen i EU så stram, at små og mellemstore virksomheder ikke kan få godkendt deres produkter, fordi det er for dyrt.
Det vigtigste aspekt er den stigende befolkning. Der er behov for mere mad og planter til industrien. Det ville også give et enormt boost i de stater i Europa, der er stoppet med at dyrke i dele af landet, fordi afkastet på markerne ikke har været stort nok.
Har der været nok uafhængig forskning på feltet til at lade landmænd i EU dyrke GMO?
Hvis man forbyder feltstudier, kan man ikke bagefter sige, at der skal være feltarbejde bag. Der har været 25 års forskning på området, der er blevet testet, og der har ikke været den mindste indikation af problemer.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Britta Riis63 årI dag
Direktør, Dyrenes Beskyttelse, bestyrelsesmedlem, World Federation for Animals, bestyrelsesmedlem, Økologisk Landsforening
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig















