På øretævernes holdeplads

Snart to år er gået, siden Venstres Inger Støjberg blev forfremmet fra politisk ordfører til beskæftigelsesminister. Og selvom meninger om den 37-årige viborgenser er delte, er hendes indtræden langtfra gået ubemærket hen.Det er utaknemmelig opgave, hun har. Og som borgerlig beskæftigelsesminister vil man altid have fagbevægelsen og venstrefløjen efter sig, men jeg synes, at hun gør det godt under omstændighederne.
Bent Bøgsted
Arbejdsmarkedsordfører, DF
Både blandt politiske venner og fjender har alle en utvetydig holdning til kvinden, der som en af de yngste nogensinde blev valgt til Viborgs amtsråd i en alder af 21 år. Og de seneste år er det også gået hurtigt for Inger Støjberg, som er stormet frem på den politiske scene i Danmark.
Den liberale blogger og kommentator Jarl Cordua vurderer, at hun aldrig bliver den helt store billetsælger, men at hun er en driftsikker minister, som har klaret en meget svær opgave til en nogenlunde karakter.
"Man kan sammenligne hende med Karen Ellemann, som også har fået en svær post, men ikke har spillet dem lige så godt. Der kan man godt se forskel, hvem af de to som har mest næse og den bedste fornemmelse for politik," siger han.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU


























