Danmarks nye amerikanske lobbyfirma har tæt forbindelse til Trumps stabschef

26. maj 2025 kl. 15.30
Den absolutte topembedsmand i Det Hvide Hus har forbindelse til det lobbyfirma, der nu arbejder for den danske regering.
Således var chief of staff Susie Wiles frem til Donald Trumps valgsejr ansat i Mercury Public Affairs, som Danmarks ambassadør i USA 6. maj underskrev en samarbejdsaftale med.
"Det er ikke trivielt, at Susie Wiles har arbejdet for netop det her firma," siger Rasmus Sinding Søndergaard, seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier og ekspert i amerikansk diplomati.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Valget er slut. Hvad nu?

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på


















