Bliv abonnent
Annonce

Altinget indfører retningslinjer for brug af kunstig intelligens i debatindlæg

Debatindlæg skrevet med omfattende brug af kunstig intelligens er ensartede i både tone, opbygning og sprogbrug. Argumentationen bliver ofte usammenhængende, upersonlig og ukonkret.
Debatindlæg skrevet med omfattende brug af kunstig intelligens er ensartede i både tone, opbygning og sprogbrug. Argumentationen bliver ofte usammenhængende, upersonlig og ukonkret.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
4. juni 2026 kl. 02.00

Altingets debatredaktion modtager i stigende grad debatindlæg, kommentarer og kronikker, som bærer tydeligt præg af at være skrevet med hjælp fra kunstig intelligens. Den menneskelige dimension i debatten er blevet svækket, og det samme gør sig gældende for kvaliteten.

Debatindlæg skrevet med omfattende brug af kunstig intelligens er ensartede i både tone, opbygning og sprogbrug. Argumentationen bliver ofte usammenhængende, upersonlig og ukonkret.

Derfor indfører Altinget nu retningslinjer for vores debat.

Altingets fem retningslinjer for brug af kunstig intelligens i opinionsstof

  1. Altingets rolle som mediehus er at skabe rammerne for debat mellem mennesker, ikke maskiner. Vi mener, at sprog og tanke hænger uløseligt sammen. I arbejdet med at formulere, hvad man tænker, mener og står for, er sproget et helt nødvendigt redskab. Det er dine tanker og din stemme, der gør debatten mere levende og skaber engagement.
  2. Vi opfordrer debattører til at forholde sig kritisk til, hvordan de bruger kunstig intelligens i skriveprocessen. Kunstig intelligens kan være et nyttigt værktøj til idéudvikling og research samt til at rette stave- og grammatikfejl, men vi forventer, at ræsonnementer, argumenter og formuleringer er skribentens egne.
  3. Uanset om kunstig intelligens bruges til research, skal alle faktuelle oplysninger og kilder verificeres, inden at et indlæg indsendes til vores debatredaktion.
  4. Altinget foretrækker tekster, der er skrevet af mennesker, og vi anmoder vores debattører om at være åbne om brug af kunstig intelligens.
  5. Hvis et indlæg bærer præg af, at det helt eller i høj grad er genereret af kunstig intelligens, vil Altinget enten afvise det eller bede skribenten om at omformulere teksten. 

Læs også

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026