Folketinget siger 'ok' til regeringens bøn om arbejdsro under EU-formandskab: Men regeringen kan ikke forvente at få frit spil, siger LA-ordfører

4. juli 2025 kl. 05.00
Det skabte stor ballade, da Mette Frederiksen for halvanden måned siden sendte et brev til Folketinget, hvori hun på regeringens vegne bad om lidt ekstra arbejdsro under det danske EU-formandskab.
"Jeg bliver virkelig indigneret over det her. Mette Frederiksen, hun beder lige Folketinget om at lade være med at lave noget det næste halve år. Jeg synes, det er skamløst," sagde Peter Kofod (DF) til TV 2 i starten af juni.
Nu viser et brev fra Udvalget for Forretningsordenen (UFO), at Folketinget overordnet imødekommer ønsket om færre mundtlige spørgsmål til ministrene og en begrænsning på hasteforespørgsler.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Nyhedsoverblik
Det nye folketing

Kvinfo: Aldrig har der være flere kvinder i Folketinget, men på de magtfulde poster er det stadig skævt

Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed

Søren Gade er genvalgt som formand for Folketinget – Messerschmidt valgt til præsidiet
























