Erik Bjørn Møller
Asger Juhl
Kenneth Kristensen BerthStoledans i DF: Flere velkendte profiler får nye poster i ledelsen

Søndag sikrede Dansk Folkeparti sig et mandat til Anders Vistisen i Europa-Parlamentet. Nu rykker partiet internt rundt på brikkerne i deres øverste ledelse.
Det oplyser partiet til Altinget.
Rokaden indebærer, at partiets hidtidige pressechef, Erik Bjørn Møller, forfremmes til partisekretær fra 1. august.
Her afløser han Simon Vanggaard og Chris Bjerknæs, der hidtil har suppleret hinanden i rollen, efter at Chris Bjerknæs, den forhenværende partisekretær, forlod posten til fordel for et job i Dansk Industri.
Erik Bjørn Møller afløses af den tidligere journalistisk chef på Ekstra Bladet Asger Juhl, der fra 15. august tiltræder en ny stilling som kommunikationschef i partiet.
Asger Juhl kommer fra en stilling i Bruxelles, hvor han har arbejdet som rådgiver for Anders Vistisen.
Tidligere folketingsprofil forfremmes
Samtidig tiltræder souschefen i DF-sekretariatet og tidligere folketingsmedlem, Kenneth Kristensen Berth, stillingen som ny sekretariatschef.
Det sker i kølvandet på, at Nicolai Søndergård Kjær efter sommerferien forlader DF for at tiltræde stillingen som sekretariatschef hos Venstre.
Kristensen Berth har været tilknyttet Dansk Folkeparti professionelt siden 2002, hvor han har repræsenteret Dansk Folkeparti i byråd, regionsråd og Folketinget. Derudover er han tidligere landsformand i Dansk Folkepartis Ungdom.
Formand Morten Messerschmidt udtrykker stor tilfredshed over, at rokaden er faldet på plads:
"Jeg er sikker på, at det her er den helt rigtige holdopstilling frem mod næste folketings- og kommunalvalg. Det betyder, at Dansk Folkeparti er bedst muligt rustet til at fortsætte den udvikling og fremgang, som partiet er inde i – senest illustreret ved et godt Europa-Parlamentsvalg," siger han i en pressemeddelelse.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
































