
Dansk Folkepartis partisekretær Chris Bjerknæs har fået nyt job hos Dansk Industri.
Det skriver han selv på Linkedin.
Dermed forlader Bjerknæs Christiansborg efter mere end seks år, hvor han senest har fungeret som DF's partisekretær siden april 2022.
"Det har været nogle helt fantastiske og vilde år, der har haft enorm betydning for mig. Derfor er det også vigtigt for mig at understrege, at der på ingen måde er tale om et fravalg af Dansk Folkeparti, som jeg er sikker på, går en lys fremtid i møde," skriver Chris Bjerknæs.
Nu skifter han Slotsholmen ud med Rådhuspladsen, når han 1. maj starter som chefkonsulent i Dansk Industris public affairs-enhed.
Chris Bjerknæs var formand for Dansk Folkepartis Ungdom fra 2017 til 2020 og har siden 2017 været ansat i DF's sekretariat.
"Jeg forlader Dansk Folkeparti med en stolthed over, at vi sammen har stået fast i modgangens stunder og har kæmpet os igennem dem. Jeg er taknemmelig for de gode resultater, vi har opnået, og den optimisme, der præger organisationen med spirende medlemstal og fremgang i meningsmålingerne," lyder det.
Chris Bjerknæs har tidligere været medlem af Dansk Folkepartis hovedbestyrelse og folketingskandidat for partiet.
Han kommer til at arbejde sammen med Marie Louise Fischer, som i marts annoncerede, at hun bliver ny public affairs-chef hos Dansk Industri. Hun kommer fra en stilling i Beskæftigelsesministeriet.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne












































