
Striden om islamistisk infiltration, slagsmålet om uddannelserne, udmøntningen af den grønne trepart og en stor reform af jobcentrene.
Centrale politiske emner, der alle er blevet skudt til hjørne på Borgen og henvist til side 10 i aviserne. Alt har ligesom været for småt de seneste tre uger efter præsident Trumps vilde trusler mod rigsfællesskabet.
Snart vil dagligdags politiske dagsordener igen indfinde sig, men det kan alligevel blive på en anden måde. Striden med Trumps USA kan blive bagtæppet for det hele, akkurat som corona skabte en form for politisk undtagelsestilstand i mere end et år.
De uventede trusler fra Danmarks tætteste allierede kan spille ind på flere punkter:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
- Det er en sensation, at Jordskreds kandidater blev valgt ind. Bevægelsens næste kapitel bliver afgørende
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Fagbevægelsens udviklings- og bistandsorganisation skifter navn
- Centerchef: Problemer med at få støtte til drift rammer ikke kun de små organisationer
- Dansk version af EU-strategi, investering i folkeoplysning og fokus på private penge. Det ønsker aktører af ny regering


























