Fra fond til forsker: Madtilberedelse, akutmedicin og regnskove

Lone Sunde fra Institut for Biomedicin på Aarhus Universitet har modtaget en bevilling på tre millioner kroner fra Karen Elise Jensens Fond til at forske i forebyggelse og behandling af cystenyrer.
Gigtforeningen har bevilget professor Rodrigo Lopez fra Institut for Odontologi og Oral Sundhed på Aarhus Universitet 150.000 kroner til at undersøge, hvilken sammenhæng der er mellem leddegigt og risikoen for at udvikle paradentose.
Fem forskere har modtaget i alt omkring 5,3 millioner kroner til at undersøge lungesygdomme hos børn. Det er Børnelungefonden, der støtter projekterne, som blandt andet skal forske i børneastma og for tidligt fødte børns risici for at udvikle lungesygdomme senere i livet. Modtagerne af midlerne er Hans Bisgaard fra Dansk Børneastmacenter, Kim Gjerum fra Dansk Børnelungecenter ved Rigshospitalet, Merete Jørgensen fra Børne- og Ungeafdelingen ved Nordsjællands Hospital, Benjamin Hoffmann-Petersen samt Ulla Lei Larsen – begge fra Odense Universitetshospital.
Indsigt
Peter Mark Lundberg42 årI dag
Direktør, Dansk Scenekunst, bestyrelsesleder, Dansk Kulturliv- Helene Ellemann-Jensen59 år
I dag
Programchef, ADRA Danmark
Jesper Olsen56 årI dag
Bestyrelsesformand, Forbrugerrådet Tænk, konsulent, ekstern lektor i offentlig ret, Københavns Universitet, bestyrelsesformand, Klostergården i København, næstformand, Menighedsrådet Københavns Domkirke, bestyrelsesmedlem, Alzheimerforeningen
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack ElholmHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Her er de nye regeringsudvalg































