Bliv abonnent
Annonce

Frivilligdanmark sår tvivl om konklusion i Troels Lunds rapport

Foreninger tvivler på, at frivilligt arbejde fastholder dagpengemodtagere i ledighed.
Foreninger tvivler på, at frivilligt arbejde fastholder dagpengemodtagere i ledighed.Foto: Søren Elkrog Friis/Altinget.dk
9. marts 2017 kl. 05.55

Undersøgelsen kommer som et chok, for frivilligverdenen er ikke vant til, at man går dem kritisk og systematisk efter i sømmene.

Bjarne Ibsen
Professor, SDU

“Alle de test, Deloitte har foretaget, danner belæg for en hypotese om, at udførelsen af frivilligt, ulønnet arbejde kan føre til længere dagpengeperiode.”

Sådan lyder en af de centrale passager i Beskæftigelsesministeriets rapport om dagpengemodtageres frivillige arbejde.

Men den køber DGI ikke. Man noterer sig, at dagpengemodtagere, som arbejder frivilligt, ser ud til at være længere tid om at komme i beskæftigelse. Sammenhængen er bare ikke påvist, lyder det.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026