Bliv abonnent
Annonce

Kriteriebaseret grundfinansiering og her-og-nu-hjælp. Regeringsgrundlag bringer tidlige julegaver til civilsamfundet

Måske var demonstrationen ved årets Folkemøde for en model for langsigtet, kriteriebaseret grundfinansiering for frivillige sociale organisationer medvirkende til, at en sådan model er skrevet ind i regeringsgrundlaget. I hvert fald er det er budskab, som civilsamfundets aktører har brugt enhver given lejlighed til at levere til enhver politiker, der har gidet - eller været tvunget - til at lytte. 
Måske var demonstrationen ved årets Folkemøde for en model for langsigtet, kriteriebaseret grundfinansiering for frivillige sociale organisationer medvirkende til, at en sådan model er skrevet ind i regeringsgrundlaget. I hvert fald er det er budskab, som civilsamfundets aktører har brugt enhver given lejlighed til at levere til enhver politiker, der har gidet - eller været tvunget - til at lytte. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
14. december 2022 kl. 19.55

For en gangs skyld sidder nogen med følelsen af at have fået både i pose og i sæk.

Og endnu mere sjældent er de ’nogen’ aktørerne i civilsamfundet.

For i det 63 sider lange regeringsgrundlag står, at den nye regering vil ”igangsætte et arbejde om en ny model for en stabil grundfinansiering af civilsamfundsorganisationerne på social- og sundhedsområdet ud fra transparente kriterier, så det bliver muligt at planlægge langsigtet.”

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026